Adam

Adam

W Shanghaiu jest:

Zalety życia w Chinach

Życie w Chinach ma te same zalety i wady życia gdziekolwiek indziej na świecie. Ok może poza znajomością języka Chińskiego. W ostatnich latach liczba Polaków  mieszkających w Chinach znacząco  wzrosła, Wielu z nich uważa, że zalety przewyższają wady. Postaram się wymienić te najważniejsze zalety i wady życia w Chinach, które możesz wziąć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu własnej decyzji o przyjedzie do Chin jako nauczyciel 

Niskie koszty życia  

W zależności od lokalizacji, w której mieszkasz, życie w Chinach może być bardzo tanie (niestety wyłączając z tego Szanghaj oraz Pekin). Jest to szczególnie ważne, gdy masz pracę, w której czynsz jest opłacany lub dotowany przez twojego pracodawcę (co jest bardzo popularne wśród nauczycieli j. Angielskiego). Nawet jeśli musisz płacić czynsz co miesiąc, nadal okaże się, że masz więcej niż wystarczająco pieniędzy, aby wyjść niemal codziennie do restauracji ,korzystać z uroków miasta (kina, teatry, muzea) i podróżować do wielu miejsc w Chinach lub Azji, które chcesz zobaczyć.Chiny zawsze były przedmiotem globalnej ciekawości, ale dopiero w ostatnich latach możliwość nauczania stała się naprawdę atrakcyjna. W miarę wzrostu gospodarki rząd chiński naciska na edukację i inwestuje w języku angielskim. W Chinach istnieją stanowiska dydaktyczne dostosowane do każdego rodzaju osób – od małych wiosek po rozległe miasta.

Bezpieczeństwo 

Chiny są bardzo bezpieczne w porównaniu z innymi krajami świata. Miejscowi również bardzo akceptują cudzoziemców. Właściwie o każdej porze dnia i nocy można w Chinach czuć się bezpiecznie. Oczywiście zdarzają się drobne problemy – jak wszędzie – szczególnie jazda samochodem lub skuterem po Chińskich drogach lub próby naciągania cudzoziemców na tzw. okazje. Ale to tylko niewielkie zagrożenie. Ogólnie Chiny są bardzo bezpiecznym krajem w którym niemal wszystko odbywa się pod bardzo czujnym okiem kamer monitoringu …

Transport 

Transport publiczny jest świetny.

Transport w Chinach jest niesamowity. Umożliwia łatwe przemieszczanie się z jednego miasta do drugiego w rekordowym czasie. Ponad 50 dużych lotnisk zapewnia szybkie połączenie lotnicze. Koleje mają ponad sto dwadzieścia cztery tysiące kilometry torów, a dwadzieścia dwa tysiące tych kilometrów są przeznaczone dla kolei dużych prędkości. Przemieszczanie się po Chinach to naprawdę przyjemność (np. 1100 km dystans z Pekinu do Szanghaju pociąg pokonuje w 4h 30 minut). Myślę, że PKP mogło by się dużo od nich nauczyć. Do tego w niemal wszystkich dużych miastach Chin jest kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt linii metra. O autobusach nie wspomnę.

Jedzenie 

W Chinach jest ogromna różnorodność, jeśli chodzi o jedzenie, więc możesz z łatwością wybrać się na potrawy kuchni regionalnej, kiedy tu jesteś. Bardzo europejsko, wręcz rosyjsko jest na północy Chin. Ostro i pikantnie na południu. Każda prowincja, a jest ich ok. 40, ma swoją regionalną kuchnie która rożni się od innych. Do tego dochodzą bardzo oryginalne czasami wręcz unikalne owoce (Chińskie mango lub Durian – pycha) warzywa, przyprawy, oraz  sposoby przygotowywanie jedzenia. Najlepsze jest to, że jest tu obecne również wiele międzynarodowych sieci spożywczych czy restauracji, więc nigdy nie będziesz musiał rezygnować z ulubionego dania meksykańskiego, indyjskiego, włoskiego lub francuskiego.

Wyjątkowy Kontynent Kraj Kultura i Język 

Być może Twoim celem nr 1 jest dokładniejsze poznanie kultur i języków. Poznawanie nowych krajów, kultur i smaków. Korzystanie z uroków 12 miesięcy lata w roku? Jest to możliwe, gdy mieszkasz w Chinach. Lot do Wietnamu lub Kambodży z Szanghaju trwa 3h a kosztuje tyle, ile bilet powrotny PKP z Gdańska do Krakowa. Masz w zasięgu ręki Japonię, Wietnam, Indonezję, Birmę, Tajlandię czy Koree. Same Chiny są również bardzo ciekawe.

Zarobki 

Praca nauczyciela w Chinach może być ciekawą alternatywą dla zarobków Polsce w tym samym zawodzie. Więcej miejsca poświecę na omówienie zarobków w innym miejscu, ale powiem tylko tyle, że zarobki nauczycieli j. Angielskiego w Chinach wahają się od 14 do 26 000 juanów na miesiąc, a wiec pomiędzy 8 a 14 000 zł miesięcznie.  

Więcej wpisów

Zamieszkanie

Mieszkania dla nauczycieli zagranicznych zawierają zazwyczaj: