Adam

Adam

W Shanghaiu jest:

Służba zdrowia i ubezpieczenie medyczne w Chinach

W Chinach, pomimo istnienia publicznego systemu opieki zdrowotnej, nie jest on wcale podobny do tego, który istnieje w Europie (i innych krajach), gdzie istnieje bezpłatna i powszechna opieka zdrowotna. Chiński system opieki zdrowotnej nie jest uniwersalny i jest w jeszcze mniejszym stopniu bezpłatny.
W Chinach podstawowa opieka medyczna i szpitale publiczne są zarządzane przez rząd i korzystają z określonych kwot finansowania. To sprawia, że przyjęcie i wizyta u lekarza są stosunkowo tanie (od 1 do 5 juanów). Niemniej jednak leczenie i leki są w całości opłacane i dość drogie (często droższe niż prywatne szpitale na Zachodzie).
Specyfiką chińskich szpitali publicznych jest to, że ich finansowanie jest w dużej mierze uzależnione od sprzedaży leków, co powoduje, że ich ceny są znacznie wyższe niż w innych krajach (przede wszystkim za leki produkowane za granicą). Dzieje się tak głównie dlatego, że szpitale mają monopol na większość leków.
Oznacza to, że apteki w Chinach mają zazwyczaj bardzo ograniczony wybór leków (zwykle medycyna tradycyjna), a jedynym sposobem na uzyskanie niektórych leków jest przepisanie recepty, która jest ważna tylko w szpitalu, w którym została zakupiona.
Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest duża liczba pracowników służby zdrowia w Chinach w szpitalach publicznych, którym brakuje profesjonalizmu (lub lepiej powiedzieć, którzy są pozbawieni skrupułów) i działają w interesach czysto finansowych. Lekarze bardzo często przepisują Ci najdroższe leczenie, a także niepotrzebne dodatki, które uważają za nieszkodliwe.

Oprócz publicznej pomocy medycznej istnieje wiele prywatnych szpitali i klinik, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Pomimo tego, że wiele ośrodków nie pobiera opłat za konsultacje, zabiegi i leki mają zwykle wygórowane ceny.

Ponadto musisz pamiętać, że w Chinach nie będą się tobą opiekować, jeśli nie zapłacisz rachunku z góry (często gotówką) lub w przypadku niektórych międzynarodowych szpitali, zanim wykażesz, że jesteś zdrowy i posiadasz ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia.
W Chinach opieka zdrowotna to biznes. Jeśli ulegniesz wypadkowi i nie masz pieniędzy ani ubezpieczenia zdrowotnego, jak tylko się dowiedzą, wyrzucą Cię ze szpitala.

Szpitale w Chinach

W Chinach można powiedzieć, że istnieją trzy rodzaje szpitali: szpitale publiczne, szpitale prywatne i szpitale międzynarodowe.

Szpitale publiczne

Szpitale publiczne (z wyjątkiem dużych miasta jak Szanghaj, Pekin, Kanton, Hangzhou itp.) są dalekie od spełnienia zachodnich standardów, zwykle są pełne ludzi, uwaga jest słaba, wyposażenie i higiena w wielu przypadkach pozostawiają wiele do życzenia, a ich prywatność jest dość rzadka. Ponadto należy pamiętać, że personel nie mówi po angielsku ani jednego słowa (niektórzy lekarze mogą powiedzieć cztery lub pięć fraz).
Działalność szpitali publicznych jest nieco chaotyczna:
Aby się zarejestrować, musisz udać się do głównej kasy (nie możesz tego zrobić wcześniej).
Musisz czekać w długiej kolejce i uiścić opłatę (zwykle mniej niż 10 juanów); podadzą Ci numer specjalisty, o który prosiłeś. Pamiętaj, że jeśli przybędziesz do szpitala późno, może nie zostać już więcej numerów. Jeśli wcześniej nie byłeś w tym szpitalu, otrzymasz kartę i broszurę, w której lekarz odnotuje Twoją historię medyczną.
Po otrzymaniu numeru należy udać się do oddziału szpitala wybranego specjalisty i podać numer recepcji.
Musisz poczekać, aż zadzwonią pod numer lub nazwisko i udać się do przydzielonego Ci lekarza. Uważaj, ponieważ wiele osób będzie próbowało cię wyprzedzić. Ponadto często zdarza się, że podczas rozmowy z lekarzem ludzie przychodzą bezpośrednio, aby zadać pytanie lub próbować czekać w kolejce bezpośrednio w gabinecie lekarskim. W niektórych szpitalach może się zdarzyć, że nie zadzwonią pod numer i będziesz musiał czekać w kolejce przed gabinetem.
Po wizycie lekarza przepisze Ci leki lub wykona testy, więc będziesz musiał jeszcze raz podejść do kasy i zapłacić.
Na koniec  dokonaniu płatności należy udać się do apteki lub punktu, aby wykonać badania i okazać pokwitowanie.

Szpitale prywatne

Prywatne szpitale medycyny tradycyjnej i zachodniej działają dużo lepiej  i w dużo lepszych standardach niż szpitale publiczne. Różnice polegają na tym, że nie ma tylu chorych, personel jest znacznie bardziej przyjazny, dużo lepiej wyszkolony – szpitale te są dobrze wyposażone, udogodnienia dla pacjentów są lepsze, a często personel może nawet mówić po angielsku. Takich szpitali np. w Szanghaju jest ok 20, w Pekinie 25. Podobnie w innych dużych miastach. Zasadniczo każde Chińskie większe miasto – powyżej 2 mln mieszkańców – ma takich szpitali kilka lub kilkanaście. Oczywiście wszystko to ma swoją cenę.

Szpitale międzynarodowe 

Szpitale międzynarodowe są oczywiście również prywatne, spełniają wszystkie standardy, do których jesteś przyzwyczajony, ich personel w większości przypadków mówi płynnie po angielsku i zwykle oferuje doskonałą opiekę. Jednak biorąc pod uwagę, że te szpitale są zwykle odwiedzane przez emigrantów z dobrym ubezpieczeniem zdrowotnym, ich ceny mogą czasami być wygórowane.

Mając to wszystko na uwadze – przed przyjazdem do Chin – nasza firma przygotowywane dla każdego nauczyciela, odpowiednie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i medyczne. Oczywiście Chiński pracodawca gwarantuje – w kontrakcie – ubezpieczanie zdrowotne i medyczne na czas pobytu w CHRL. Ale biorąc pod uwagę dość szeroką – w zakresie jakości, serwisu i standardów – rozpiętość usług medycznych w Chinach nasza firma podejmuje dodatkowe działania które zabezpieczają naszych klientów. Jednym z tych działań są dodatkowe ubezpieczenia medyczne które umożliwiają korzystanie ze szpitali prywatnych i międzynarodowych.

Więcej wpisów

Zamieszkanie

Mieszkania dla nauczycieli zagranicznych zawierają zazwyczaj:

Polacy w Chinach

Polacy w Chinach to zasadniczo mocno rozrzucona po grupa etniczna która skupia się w głównych ośrodkach takich, jak Pekin, Szanghaj, Kanton, Shenznen i Hongkong.